HTML 5

HTML5

Tvorba internetových stránek je velmi dynamické odvětví, ve kterém se stále děje něco nového. A to i v oblasti jazyka, který se pro programování stránek používá. Vzhledem k tomu, že horké trendy sledujeme skutečně pozorně, vám můžeme nabídnout i tvorbu internetových stránek v jazyce HTML5, který oproti svým předchůdcům nabízí celou řadu výhod. Víte, v čem je využívání tohoto jazyka přínosné?

 

HTML5- jazyk budoucnosti

Když se řekne tvorba internetových stránek, většina laické veřejnosti si většinou představí hlavně jazyk HTML. Internetové však za ta léta stránky doznaly mnohých změn. Ty tam jsou doby, kdy se jednalo o stránky, které obsahovaly hlavně text a maximálně nějaký ten obrázek. Od těchto dob však uplynulo mnoho vody a internetové stránky a jejich možnosti se značně proměnily. Dnes je jejich obsah velmi dynamický, je naprosto běžné, že jsou na stránky umístěna nejrůznější multimédia a celá řada dalších prvků. Je tedy jasné, že původní jazyk HTML nebude tomuto prudkému vývoji postačovat.

Mnoho produktů hned několika stran

Pokud chtějí programátoři použít na internetové stránce nejrůznější prvky, musejí velmi často sahat po produktech hned několika nejrůznějších společností. Pro vložení např. přehrávače videí pouze kód HTML nestačí. Pokud chcete vložit na vaše stránky videopřehrávač, můžete využít např. java apletu, flashe, nebo přímo pluginu některého stávajícího přehrávače, jako např. Windows Media Player.

 Aby se stránky zobrazily správně

Programátor stránek však musí mít na paměti také to, aby se stránky s prvkem zobrazovaly správně ve všech možných prohlížečích, zařízeních, nebo operačních systémech. Proto je třeba některé řešení rovnou odmítnout. Celá sitauace tedy není právě jednoduchá. Právě pro to byl vyvíjen jazyk HTML5.

 

HTML5 rozšiřuje možnosti

Vývoj jazyka HTML5 započatl před necelými deseti lety. Právě tehdy si internetové komunity, ve kterých se sdružovali vývojáři internetových stránek, této sitauce začaly všímat a bavit se o tom, jakým způsobem by se mohla celá záležitost řešit. A jako nejlepší způsob se ukazovalo vyvinutí nového programovacího jazyka, který by řešil nutnost používání mnoha různých produktů na jednom místě.

HTML 5 neboli Web Application 1.0

Tento programovací jazyk byl původně vyvíjen pod názvem Web Application 1.0., později přešel k organizaci W3C, která se stará o programovací jazyky HTML a XHTML. Vývoj jazyka probíhá do dnešních dnů, jde o mimořádně živé prostředí. V rámci vývoje organizace spolupracují s největšími výrobci software v této oblasti, tedy se společnostmi Apple, Mozzila, Opera a Microsoft.

Novinky u HTML 5

Jaké novinky tedy pro programátory HTML 5 přináší? Předně zavádí zcela nové tagy, jako např. tag article nebo header. Tyto nové tagy přímo určují strukturu stránky a tvorbu stránek tak značně ulehčují. Díky novému jazyku je také možné ponechat funkčnost aplikacím na stránkách, i když není uživatel připojen k internetu. Nový jazyk si také všímá možností geolokace a její využitelnosti v mnoha internetových aplikacích, takže umožňuje automaticky detekovat polohu. Dále přináší nové možnosti při vytváření formulářů a řadu dalších novinek.

HTML 5 umí přehrávat multimédia přímo ve webovém prohlížeči a vytvářet v něm aplikace, které fungují i bez připojení k Internetu


Specifikace HTML5 je složena z několika víceméně nezávislých částí, například:

  • nové HTML značky (tagy) sémanticky definující strukturu stránky,
  • perzistentní úložiště formou asociativního pole,
  • relační databáze s podporou transakcí,
  • podpora offline aplikací.


HTML 5

Celoroční úsporné venkovní vířivky od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivé vany. | Digitalizace VHS a převod VHS nejen Praha, Ostrava, Olomouc, Brno.. a také Hi8, 8mm, Digital8, 8mm filmů, 16mm filmů s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. |